Caffeine Uygulaması Ekran Kararması Parlaklık Kilit Yönetimi

Ubuntu Unity‘ nin sizlere yardımcı olmak, güç tasarrufu yapmak ve güvenliği arttırmak için tasarlanmış bazı özellikleri bazen sinir bozucu olabiliyor.

Bu özelliklerden biride otomatik ekran kitleme ve ekran karartma özelliğidir. Birkaç dakika boyunca boşta çalışan Ubuntu dizüstü yada masaüstü makinalar kendini kitleyip ekranı karartıyor. Oturumu açmak için tekrar şifre girilmesi gerekiyor.
Bu özellik aslında siz ve yaptığınız işi korumak için gerekli bir durum. Yani Güvenlik nedenleriyle yapılan bir işlem. Mesela makinenizi gözetimsiz bıraktığınızda hiç kimse yaptığınız işe erişmesin ya da değişiklik yapmasın gibi pek çok sebep sayabiliriz. Mesela benim kedim klavye üstünde gezmeye çok meraklı. Özellikle kod yazarken mutfağa gittiğimde bütün işi batırmaya sebep oluyor. Neyse ki Ubuntu rahatlığında böyle bir sorun yaşamıyorum.
Ama bazen ve ya bazı kullanıcılar için bu durum biraz sıkıcı olabilir. Yalnız çalışan biri bir bardak kahve için mutfağa gidip geldiğinde çok kısa sürede kitlenmiş olan ekranı rahatsız edici olabilir.

Aslında bu sorunu kolayca halledebilirsiniz. Hem ekran kitlenmesini hem parlaklık hemde ekran kilit zaman aşımını uzatabilirsiniz. Bunun için:

ayarlar

Sistem Ayarları > Parlaklık ve Kilit kısmına gidin ve resimde görülen ayarları kendinize göre ayarlayın. Burada ön tanımlı olarak gelen 5 dakika seçeneğini 1, 2, 3, 5, 10, 30 dakika ve 1 saat ve ya asla olarak değiştirebilirsiniz. Gene aynı şekilde Kilitle seçeneğini de kendinize göre ayarlayın. İsterseniz parola sorma seçeneğini de kapatabilirsiniz.parlaklık ve kilit

Aslında Ubuntunuz bir video oynacı ile tam ekran video ya da film izlerken ya da tam ekran bir slayt gösterisi izlerken size sorun yaratmaz yani ekranı karartmaz. Bu kadar akıllıdır. Ama videoyu tam ekran izlemiyorsanız ya da internetten bir video açtınız ve tarayıcıdan izliyorsunuz, Twitch stream, youtube, vs gibi, yatağınızda uzandığınızda bu sizin için sorun olabilir yukarıdaki ayarları yapmanız gerekebilir.

İşte bu durumlarda hiç sistem ayarlarınızı ellemeden kolayca bu sorunu çözebilirsiniz.

Benim çözümüm CAFFEINE uygulaması.

Kafein biliyorsunuz ki uyarıcı bir maddedir. Bu madde uykunuzu kaçırdığı gibi uygulaması da Ubuntu’nuzu uyanık tutacaktır. Kullanımı çok basit, harika bir uygulama.

Caffeine Uygulamasının Kurulumu

Ubuntu Software ile yüklemek için:

Ubuntu Software ile Caffeine Kurmak İçin Tıklayın

Ya da
Terminalden kurmak istiyorsanız:
Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

sudo apt-get install caffeine


Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)

Ubuntu 16.04 LTS kullananların apt-get komutu yerine sadece apt kullanabileceklerini daha önceki yazılarda söylemiştim.

sudo apt install caffeine

Kurulum bittikten sonra hemen süper tuşuna basın yada başlata basın. Başlata caffeine diye yazdığınızda uygulama çıkacaktır. Caffeine ve Caffeine indicator.

caffeine

caffeine indicator
Caffeine indicator tıklayın yukarıda sağ üst köşede saatin hizasında bir bardak kahve göreceksiniz üstüne sağ tıkladığınızda Activate diye bir seçenek çıkacak. Aktive etmek için tıklayın hepsi bu. Bir sıcak kahve daha.

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: