Fedora 24 ve Spinlerine (diğer masaüstü ortamları) Sahip Olun

Fedora 24 Spinleri Yayınlandı. (diğer masaüstü ortamları)
Yayınlanan Spinler:
KDE
Xfce
LXDE
MATE
Cinnamon
SOAS

“Fedora, fötr şapkanın İngilizce karşılığıdır ve Red Hat Linux’un meşhur logosundaki şapkaya atıfta bulunmaktadır. İsmi daha önce Cornell Üniversitesi’nde geliştirilmiş başka bir yazılımın adı olduğu için tartışma konusu olmuş fakat kullanımı devam etmiştir. Fedora projesi eskiden kullanılan paketleri Fedora Core (Fedora Çekirdeği veya Fedora Temeli) ve Fedora Extras adlı iki temel paket deposuna bölmüştü. Core Red Hat tarafından geliştirilen temeli, Extras da gönüllüler tarafından geliştirilen eklentileri ifade ediyordu. Core 6 sürümünden sonra iki deponun birleştirilmesi kararı alındı ve yeni sürümün adı Fedora 7 oldu.

Fedora (önceki adıyla Fedora Core), açık kaynak kodlu ve özgür bir Linux dağıtımı. Dünya çapında bir özgür yazılım topluluğu olan Fedeora Projesi tarafından geliştirilmekte ve yönetilmekte, Red Hat tarafından desteklenmektedir.

Red Hat’ın 2004 yılında sonlandırdığı Red Hat Linux dağıtımının devamı olarak adlandırılabilecek Fedora, Linux dünyasının önde gelen dağıtımlarından biridir. Fedora aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir.

Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını da seçenek olarak sunar.”
Kaynak: tr.wikipedia.org

Fedora’nın öntanımlı masaüstü ortamı GNOME’dur. GNOME masaüstüne sahip Fedoradayı indirmek için:

Buradan Fedora 24e Erişebilirsiniz

yada buradan Fedora 24e erişebilirsiniz.

Fedora Spinleri

KDE Plasma Masaüstü ya da Xfce gibi alternatif bir ortam istiyorsanız tercih ettiğiniz masaüstü ortamının spin’ini indirip, istediğiniz masaüstü ortamına sahip Fedora’yı yüklemek için kullanabilirsiniz.

Fedora 24 KDE

Fedora KDE Plasma Masaüstü Sürümü

Fedora 24 Xfce

Fedora Xfce Masaüstü Sürümü

Fedora 24 LXDE

Fedora LXDE Masaüstü Sürümü “Lightweight X11 Desktop Environment”

Fedora 24 MATE

Fedora MATE-Compiz Masaüstü Sürümü

Fedora 24 Cinnamon

Fedora Cinnamon Masaüstü Sürümü

Fedora 24 SOAS

Fedora SOAS Masaüstü Sürümü – Sugar on a Stick is a Fedora

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: