Android Studio 2.1 Kurulumu, Ubuntu, Linux Mint ve Türevi Sistemlere

Android Studio; Android uygulamaları geliştirebileceğiniz, çok fazla özelliklere sahip aynı zamanda Google tarafından da önerilen Android uygulama ve programlama aracıdır ve kod geliştiricilere pek çok imkan sağlar. Sağladığı temel özellikler Gradle tabanlı esnek proje inşa sistemi, farklı özellik ve sürümlere göre çoklu APK çıktısı, temel proje şablonlarıyla daha hızlı ve daha kolay proje üretme imkanı, işinizi çok kolaylaştıran sürükle bırak yöntemi ile yönetebileceğiniz zengin bir editör, uygulamanın performansını, kullanılabilirliğini, farklı sürümlerde çalışabilirliğinin test edilebileceği test araçlarına sahipdir. Ayrıca kolay ve güvenli bir şekilde APK imzalanması yapabilir, ek uğraşa gerek kalmadan Google hizmetlerini uygulamaya ekleyebilirsiniz.

Sürümdeki yeniliklere bakmak istiyorsanız bu sayfaya gidin.

Android Studio 2.1.2 Kurulumu:

Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 15.04 vivid Vervet, ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr (LTS) and Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Elementary OS 0.2, Elementary OS 0.3 ve diğer Ubuntu türevlerine Android Studio 2.1 kurulumu
Android Studio 2.1 kurmak için öncelikle 2.0 sürümünü kurmamız gerekiyor.
Android Studio Java, ve Oracle Java 7 ve ya 8 tabanlıdır. Bu yüzden önce Java kurmamız gereklli.
Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

sudo add-apt-repository -y ppa:webupd8team/java

Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)

sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer oracle-java7-set-default

Kurulum başladığında sizden tamama basmanızı isteyebilir. Kurulum bittiğinde; Android Studio kurmak için depo ekleyelim:Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

sudo add-apt-repository ppa:paolorotolo/android-studio
sudo apt-get update
sudo apt-get install android-studio

Android Studio Setup Wizard diye bir pencere açılacaktır. Next e tıklayarak kurulumu bitirin.

Daha işimiz bitmedi tabi ki. Şimdi Android Studio 2.0 dan 2.1 sürüme geçme zamanı.

Android Studio 2.1’e Yükselteme

Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

wget https://dl.google.com/dl/android/studio/ide-zips/2.1.2.0/android-studio-ide-143.2915827-linux.zip

Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)

unzip android-studio-ide-143.2915827-linux.zip
cd android-studio/bin
./studio.sh


NOT: Android Studio’yu açtığınızda pencerenin sağ üst köşesinde update ya da güncelme bildirimi çıkabilir. Buraya tıklayarak son güncellemeleri de alabilirsiniz.
Android uygulamaları geliştirmek isteyenler için bu anlatımın işe yarayacağını düşünüyorum. Android uygulama geliştirme meraklı olanlar geliştirmeyi öğrenmek isteyenler için Google da arama yaparsanız pek çok bilgi ve videolu dersler bulabilirsiniz.
Peki uygulama geliştirmeyi öğrenirseniz ne işinize yarar?
Para kazanabilirsiniz. Mobil kullanıcı sayıları ayrıca mobil kullanım süreleri hızla artıyor. İyi bir uygulamanız var ise aklıma gelen şu başlıklardan gelir elde edebilirsiniz. Uygulama satışı, uygulama içi satışlar, reklam geliri, ürün veya hizmet satışı vs…

Kolay gelsin.

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: