Linux Kernel 4.6.4 (kararlı) Sürüme Yükselin

Linux Kernel 4.6.4  yayınlandı. Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, Ubuntu 15.10 wily werewolf, Ubuntu 15.04 vivid Vervet, ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr (LTS), Linux Mint 18 Sarah, Linux Mint 17.1, Linux Mint 17.2, Linux Mint 17.3 ve diğer Ubuntu türevi sistemler için.

Linux Kernel diğer adıyla Linux Çekirdeği sistemin önemli bir parçasıdır. Kernel, donanım arayüzleri, güvenlik, iletişim, dosya sistem yönetimi ve daha fazlasından sorumludur. Linux kernel ilk olarak Finlandiyalı Linus Torvalds tarafından öğrencilik yıllarında (1991 yılında) tasarlandı ve dağıtıldı. Kısa bir süre zarfında Linux’e odaklanan ve bir araya gelen geliştiriciler ve hatta kullanıcılar uyarladıkları kodlarla yeni bir işletim sistemi oluşturmaya başladılar. Linux çekirdeğine Dünya çapında binlerce programcı katkıda bulundu. Linux Kernel 4.6.4 yayınlandı.

Greg Kroah-Hartman şöyle söylemiş:
“Ben 4.6.4 çekirdeği yayınlandığını açıklıyorum. Tüm 4.6 çekirdek serisi tüm kullanıcıları yükseltmeli,” .
kernel şu adreste http://git.kernel.org/cgit/linux/kernel/git/stable/linux-stable.git

Linux Kernel 4.6.4 (stable) Nasıl Yükseltilir:

Ubuntu türevlerinde Linux Kernel 4.6.4 (stable) Nasıl yükseltilir. Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, Ubuntu 15.10 wily werewolf, Ubuntu 15.04 vivid Vervet, ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr (LTS), Linux Mint 18 Sarah, Linux Mint 17.1, Linux Mint 17.2, Linux Mint 17.3 ve diğer Ubuntu türevi sistemler için.

Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

wget http://in4serv.com.br/backup/kernel-4.6.4


ardından Terminalde

sudo chmod +x kernel-4.6.4

Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)

ardından Terminalde

./kernel-4.6.4

ardından Terminalde

sudo reboot


Sisteminiz yeniden başladığında Terminal açalım ve kernel sürümüne bakalım
Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

uname -a

Uyarı: Kernel yüklemek sisteminizi kararsız hale getirebilir. Yukarıdaki işlemleri yapmadan önce mutlaka önemli bilgilerinizi yedeklemenizi öneririz. Yedekleme yaparken harici bir disk kullanabilirsiniz.

Hazırlayan kişiler bu sürümün kararlı sürüm olduğunu söyledikleri için bu yazımızda yer almıştır. Site olarak kararlı olmayan kerneller hakkında yazı yazmıyoruz. Bu kernel sürümünün ne zaman Ubuntu güncellemelerine gireceği hakkında şu an bir bilgiye erişemedim. Bu konuda bir bilgi edinirsem hemen takipcilerimize haber vereceğim.

 

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: