Ubuntu 15.10 Ömrünü Tamamlıyor Kullanıcılar Ne Yapmalı

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf neredeyse 9 ay önce yayınlandı. 22 Ekim 2015 de yayınlanan 15.10 Wily Werewolf normal bir Ubuntu linux sürümüdür. Daha açık bir şekilde ayrıcalıklı LTS sürümlerinden değil. LTS ve normal sürüm arasındaki farkı bilmiyorsanız hem aşağıdan LTS sürüm nedir başlığına tıklayın.

Dokuz ay önce yayınlanan Ubuntu 15.10 ömrünü tamamladı. Çünkü 28 Temmuz 2016’dan itibaren güncelleştirme almayacak. Tabi ki bu durumda 15.10 kullanıcılarının iki seçeneği kalıyor. Ya sistemlerini bu şekilde kullanmaya devam edecekler yada sistemlerini Ubuntu 16.04 LTS sürümüne yükseltecekler.
Peki hangisini yapmak daha mantıklı?

LTS sürüm nedir?

Canonical, iki yılda bir çıkan Long Term Support kısatması LTS‘dir. Türkçe tam karşılığı “Uzun Süreli Destek” demektir. LTS sürümlerinde hem masaüstü için hem de sunucu makinalarda 5 yıllık bir zaman için güncelleme desteği sunmaktadır. Ara sürümler yani normal sürümler (15.10 gibi) için ise 9 ay boyunca güvenlik güncelleştirmeli, yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sununar. Ubuntu 16.04 LTS en güncel LTS sürümüdür. İlk çıkan LTS sürümü baya ses getirmişti. Canonical bu başaramayacağını ve Linuxlerde 5 yıl gibi uzun bir süre destek verilemeyeceğini söyleniyordu. AMA Ubuntu bunu başardı.

[collapse]

Şunu unutmayın ki eğer internete bağlığı olmayan yada fişi çekik bir bilgisayarınız varsa o zaman 15.10’da kalabilirsiniz. Ama günümüzde aktif olarak kullandığınız bir bilgisayarın güvenlik güncellemesi alması çok önemli. Bu yüzden ben 15.10 kullanıcıların bir an önce 16.04 LTS sürümüne geçmesini tavsiye ederim. (Zaten performans olarak daha üstün)

Ubuntu 15.10’dan Ubuntu 16.04’de geçiş Nasıl Olur?


Geçiş işlemi aslında düşündüğünüzden daha kolay.

NOT: Herşeyden önce önemli dosya ve belgelerinizi yedeklemenizde fayda var. İşlemlere başlamadan önce dosya ve belgelerinizi yedekleyin.

Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

sudo apt-get update

Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)
ardından Terminalde:

sudo apt-get upgrade

ardından Terminalde:

sudo apt-get dist-upgrade

ardından Terminalde:

sudo update-manager -d

Son kod yazılım güncelleştiriciyi açacaktır. Açılan pencerece sisteminizin güncel olduğunu Ubuntu 16.04 LTS sürümünün çıktığını ve yükselte bileceğinizi size söyleyecektir.
Tamam butonunun yanındaki Yükselt Butonuna basın. Bir sonraki aşamada ekranda Notlar çıkacak Yükselt Butonuna basın. (Eğer İngilizce çıkarsar Upgrade butonuna basacaksınız)

Bundan sonra açılacak pencerede yükselmeyi istiyor musunuz diye soracaktır. Yükseltmeye Başla butonuna tıklayın.

Sonra arkanıza yaslanın ve bekleyin biraz dolaşın hafif bir yürüyüş biraz tv filan. Yani bu işlem hem internet hızınız hem bilgisayar hızınıza göre değişecektir ve biraz zaman alabilir.

Yükseltme işlemi bittiğinde bilgisayarınızı yeniden başlatın. Herşey düzgün ise şu yazımızda sizin için daha çok bilgi var. Ubuntu 16.04 Kurulumundan Sonra Yapmanız Gereken 16 Şey

 

 

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: