TeamViewer 11 Kurulumu, Ubuntu, Linux Mint ve Türevi Sistemlere

TeamViewer 11 yayınlandı.

(16.04 Xenial Xerus, Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 15.04 vivid Vervet, ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr (LTS), Ubuntu 13.10/13.04/12.04, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Linux Mint 13 Maya, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Elementary OS 0.2 Luna, Peppermint Five, Deepin 2014, LXLE 14.04 sistemlerde TeamViewer 11 kurulumu.)

TeamViewer uzak masaüstü yönetimi, masaüstü paylaşımı, çevrim içi toplantı, web konferansı ve bilgisayarlar arası dosya transferi için geliştirilmiş güzel bir uygulamadır. Linux, Microsoft Windows, OS X, iOS, Android, Windows RT ve Windows Phone gibi pek çok işletim sistemine uygun paketleri vardır. Unuttuğum başka bir şey işletim sistemi yoksa bu sistemlerin hepsiyle kullanılabilir. Hatta bir web tarayıcısından bile TeamViewer çalışan bir makineye erişmek mümkündür. Bu konusunda çok mail aldım. Bu yüzden bu yazıyı yazmak istedim. Aldığım maillere buradan cevap veriyorum. Evet dostlar Ubuntu ‘da yada diğer Linuxlerde TeamViewer kullanarak Windows makinalara ve ya diğer işletim sistemlerindeki bilgisayarlarınıza erişebilirsiniz. Özellikle işi gereği uzak makinelere erişmesi gereken okuyucularımız Linux üzerinden Windowslara nasıl erişeceklerini soruyorlar. Umarım bu yazım işinize yarar ve sorularınıza cevap olur.

Ayrıca TeamViewer nedir hiç bilmeyenler için kısaca bir tanım yapalım.

Zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar: uzak masaüstü yönetimi, masaüstü paylaşımı programıdır. Hızlıdır güvenlidir. Bu uygulamayı kullandığınızda ihtiyacınız olan her şey önümüzdedir. Müşterilerinizin, arkadaşlarınızın, sevdiklerinizin sorunları evinizden istediğiniz zamanda giderebilir. TeamViewer tüm cihazlarda birkaç saniye içinde çalışmaya başlamanızı sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu sayede karışı taraftan erişim için gerekli bilgileri aldıktan (id numarası ve şifre) sonra hemen işe başlayabilirsiniz.

Bu bu programı ticari amaçlarla kullanmıyorum. Ama özellikle bilgisayar bilgisi az olan akraba ve arkadaşlar sorunları için beni aradıklarında onlara telefondan tarif etmektense kullanıcı id’sini ve şifresini isteyip hemen sorunu düzeltebiliyor ve yardımcı olabiliyorum.

Ubuntu ve Linux Mint Türevi Sistemlere TeamViewer 11 Kurulumu

Ubuntu 16.04 Xenial Xerus, Ubuntu 15.10 Wily Werewolf, Ubuntu 15.04 vivid Vervet, ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr (LTS), Ubuntu 13.10/13.04/12.04, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Linux Mint 13 Maya, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Elementary OS 0.2 Luna, Peppermint Five, Deepin 2014, LXLE 14.04, Linux Lite 2.0, Linux Lite 2.2 ve diğer Ubuntu türevi sistemlere kurulum
Ubuntu 32 ve 64 bit olarak iki seçenek olarak anlatacağım

Ubuntu 32 bit TeamViewer 11 Kurulumu:

Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

sudo apt-get update

Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)

sudo apt-get install gdebi
wget http://download.teamviewer.com/download/teamviewer_i386.deb
sudo gdebi teamviewer_linux.deb

 

Ubuntu 64 bit TeamViewer 11 Kurulumu:

Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde şu komutu kullanabilirsiniz (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz):

sudo dpkg --add-architecture i386

Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter. (Dikkat: Şifre yazarken ” **** ” gibi işaretler çıkmaz. Bu normaldir.)

sudo apt-get update
sudo apt-get install gdebi
wget http://download.teamviewer.com/download/teamviewer_i386.deb
sudo gdebi teamviewer_linux.deb
sudo dpkg --remove-architecture i386

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: