Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus Ücretsiz Kopyaları, Ubuntu indir

Ubuntu, Linux tabanlı özgür ücretsiz bir işletim sistemidir. Bilgisayarlar, sunucular ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilmektedir. Ubuntu projesi Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla başlatılmış olup ilk kararlı masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlanmıştır. Ubuntu’nun masaüstü sürümü günümüzde 40 milyonu aşkın kullanıcı sayısıyla dünyanın en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır. Akıllı telefon ve tabletlere yönelik Ubuntu Touch türevi ise ilk kez Şubat 2015’te piyasaya sürülmüştür. (Ubuntu indir için en aşağıdaki linkleri kullanlabilirsiniz)

Ubuntu, herkesin özgürce kullanabildiği; yayınlamakta, kopyalamakta ve kodlarını değiştirip geliştirebilmekte özgür olduğu yazılımlardan oluşur. Bunların çoğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır.

Ubuntu Güney Afrika’lı girişimci Mark Shuttleworth ve şirketi Canonical Ltd. tarafından finanse edilmektedir. Canonical, Ubuntu’yu bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunmakta, teknik destek almak isteyen kuruluşlara destek vererek gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Canonical Ubuntu’yu açık kaynak kodlu ve özgür yazılım olarak sunduğu için, dünya çapında bu işletim sistemini kullanan ve geliştiren gönüllü kullanıcıları sayesinde, tüm bir işletim sistemini tek başına geliştirmek zorunda kalmaz. Diğer Linux katkıcılarının yaptığı geliştirmeler, onu temel alan Ubuntu’yu da doğrudan geliştirir.

Ubuntu’nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Canonical, iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek; Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü için hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunmaktadır. Ara sürümler için ise 9 ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunulmaktadır.Kaynak: https://tr.wikipedia.org

Şuan Son ubuntu 16.04

 

Ubuntu 16.04 indir

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus (en son sürüm LTS tavsiye edilen Ubuntu indir)

Ubuntu 16.04 LTS İndir

Xubuntu 16.04 LTS

Xubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus İndir (Xfce masaüstü ortamı yükü Ubuntu hafif, hızlı, eski bilgisayarlar için ideal Ubuntu indir)

Kubuntu 16.04 LTS

Kubuntu 16.04 LTS indir (KDE masaüstü ortamı yükü Ubuntu indir)

Lubuntu 16.04 LTS (LXDE masaüstü ortamı yükü Ubuntu indir)

Lubuntu 16.04 LTS İndir

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: