VirtualBox’a Window Nasıl Kurulur, Ücretsiz Yasal Windows Kurma

Ubuntu’yu yüklediniz ama bazen gerçekten windowsda kullandığınız bazı uygulamaları mı arıyorsunuz? (ki ben hiç aramıyorum). Ne yapabilirsiniz?
Harddiskte yer açıp windows yüklemek yeriner VirtualBox’da yasal windows nasıl yükleniyormuş bakalım. (Sayfanın sonundaki Önemli Notlar ve Uyarılar kısmını mutlaka okuyun)

 

1. VirtualBox ve Ekstra Paketleri Kurulumu

İşleme başlamadan önce sisteminizde VirtualBox kurulu olması gerekir. Kurulum için VirtualBox 5.1.8 Kurulumu Ubuntu, Linux Mint ve Türevi Sistemler Başlığına bakınız.

Terminal Açalım (Ctrl+Alt+T) Terminalde: (kopyala – yapıştır yapabilirsiniz

sudo apt-get install virtualbox virtualbox-ext-pack


Enter, root şifrenizi soracaktır. Şifrenizi girin. Enter.

Kendinizi “vboxusers” group kullanıcılarına eklemeniz gerekiyorsa Terminalde:

sudo adduser kendi_kullanici_adiniz vboxusers

Kullanıcı adınızı kendi_kullanici_adiniz bölümüne yazın. kullanıcı adınızı yazarken mutlaka küçük harfle İngilizce karakter olarak ve boşluk yerine alt çizgi kullanarak yazın. Ardından sistemi yeniden başlatın.

2. Sisteminiz yeniden başladığında ücretsiz yasal VirtualBox windows 7 Enterprise buraya tıklayarak indirin.

windows virtualbox

Açılan sayfada (IE11 on Win7) ve diğer tarafta VirtualBox’ı seçin. Diğer sürümleri seçmeyin.

3. unzip
İndirme tamamlandığında indirdiğiniz .zip uzantılı dosyanın içindekileri çıkartın (unzip). Bu dosyaların içinde .ova uzantılı bir dosya göreceksiniz.

4. VM VirtualBox’ı çalıştırın panelden Dosya > cihazı içe aktar seçeneği seçin ve az önce unzip yaptığınız .ova uzantılı dosyayı içe akarın.

5. Ayarlara tıklayın USB 2.0 (EHCI) Denetleyicisini seçin.

Virtualbox anlık görüntü snapshot


6. Anlık Görüntü Alma

Sağ taraftan anlık görüntülere tıklayın daha sonra fotoğraf makinasına ikonuna tıklayıp anlık bir görüntü alın.

7. VM VirtualBox da Windowsu başlatın.

Başlatmak için yüklediğiniz VirtualBox penceresinde Başlat‘a tıklayın.

8. Eklentilerin Yüklenmesi

Windows Başladığında yukarıda Aygıtlar > Misafir Eklentileri CD kalıpını Yerleştir’e tıklayın. Biraz bekleyin.

İşlem bittiğinde otomatik olarak sanal cd sürücüsüne yerleşen dosyalar çalışacak ve kurulumu başlayacaktır. Kurulumu  yapın. Kurulum tamamlandığında windows’u yeniden başlatın.

9. Tam İşlevli windows sahibisiniz.

Önemli NOTLAR:

VirtualBox’a (VBox) yüklediğiniz windowsu kullanmaya başladıktan sonra aktive edin. 90 gün boyunca yasal olarak kullanabilirsiniz. 90 gün sonunda aktivasyonunuzu 5 kere uzatabilirsiniz. (Bu VM Windows 8.x ve 10! için geçerli değildir) Windows 7 VM yi 6×90=540 gün toplamda kullabilirsiniz. Aktivasyonunuzu nasıl uzatacağınız duvar kağıdında yazacaktır.
540 günün sonunda aktivasyon biter. Ama anlık görüntü aldığınız için bu anlık görüntü ile 540 gün daha windowsu kullabilirsiniz.
UYARILAR:VM VBox windowsunuzu her zaman başlat menüsünden kapatın. VBox menüsünden kapatmayın. VBox windowsunuzu internette dolaşmak için kullanmamaya çalışın. Unutmayın ki Linuxler herzaman daha güvenlidir. SDD kullanıyorsanız Windowsta disk birleştiricisini kapatın. Linuxde bağlanmamış USB sürücüleri VBox Windowsa transfer yaparken data kayıplarına sebep olabilir. Buna dikkat edin.

Yasal not: Microsoft bu lisansları VM test kullanım amaçlı vermektedir. Eğer testle işiniz bitiyse ve kullanıma devam etmek istiyorsanız kendinize lisans almalısınız.

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: