Wine 2.0 Kurulumu Artık Microsoft Office 2013 Desteği Sunuyor

Wine 2.0 Kararlı sürüm yayınlandı.
Wine Nedir?
Wine, Linux, macOS, & BSD benzeri POSIX uyumlu işletim çeşitli sistemlerinde Windows uygulamalarını çalıştırma yetisine sahip uyumluluk katmanıdır. Dahili Windows mantığındaki sanal makine veya öykünücü yerine; Wine, Windows API çağrımlarını anında POSIX çağrılarına dönüştürür ve diğer yöntemlerin dezavantajı olan performans ve bellek kayıplarını önler. Bunun sonucu olarak Windows uygulamalarını, masaüstünüze temiz bir şekilde bütünleştirmenizi sağlar.

Wine 2.0 sürümünde yaklaşık olarak 6600 değişlik yapılmış. Yapılan değişikliklerin en çok göze çarpanı Microsoft Office 2013 desteği olarak belirtilmiş. Bunun yanında başka gözüme çarpan yenilikler ise 64-bit macOS desteği, HiDPI scaling, oyuncular için Wine 2.0 implements, Direct3D düzeltemeleri, sRGB okuma/yazma desteği, array textures, tweaks to DirectX desteti.

Tüm sürüm notlarını okuma istiyorsanız bu sayfaya bakabilirsiniz.

Wine 2.0 Nasıl Kurulur Ubuntu 16.04, Ubuntu 16.10, Ubuntu 17.04, Ubuntu 17.10, Linux Mint, Elementary OS ve Diğer Ubuntu Türevi Sistemler

Kurulum için ilk olarak Wine deposunu ekleyelim. Bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki kodu yazın (kopyala-yapıştır yapabilirsiniz):

sudo add-apt-repository ppa:wine/wine-builds

Enter. Ardından yine terminalde kurulum için aşağıdaki kodu yazın (kopyala-yapıştır yapabilirsiniz):  (or copy/paste it):

sudo apt update && sudo apt install winehq-devel

Enter.

Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: